Razgovor s Matom Mijićem: Zadar jest i mora biti puno više od turističke destinacije

Mate Mijić intervju

Mate Mijić većini je poznat kao kolumnist Večernjeg lista i politički komentator. Rođen je i odrastao u Zadru, studij završio u Zagrebu, a s obitelji odnedavno živi u Svetoj Nedelji. Njegova je primarna profesionalna uloga ona komunikacijskog konzultanta i poduzetnika. Izrađuje analize poslovnog okruženja, komunikacijske strategije, priprema treninge javnog nastupa i brine za odnose s medijima.

Razgovarali smo povodom konferencije Dobitna formula koja se održava u njegovom rodnom gradu, a na kojoj će biti moderator panela.

Mate Mijić: “Moj karakter je istovremeno moj najveći prijatelj i neprijatelj”

Dobitna formula: Mate, sami ste predložili naslovno pitanje panela: ima li još nešto osim turizma u Zadru? Je li percepcija Zadra, osobito s kontinenta, primarno ona turističkog grada?

Mislim da ostatak Hrvatske sve južnije od Karlobaga promatra isključivo kroz prizmu „zimmer frei“, potkoženih Nijemaca u lovu na melanome i čeških „alpinista“ koji se u natikačama gube po dalmatinskim vrletima. Zadar je za dalmatinske, pa i hrvatske, pojmove veliki grad, ali bojim se da i takav teško može pobjeći od ovog stereotipa. Zato je moj prijedlog naslova panela išao u smjeru otkrivanja da Zadar jest i mora biti puno više od turističke destinacije.

Dobitna formula: Kakav je bio Vaš poduzetnički put? Jeste li se oduvijek vidjeli u tome i što je presudilo da se odlučite na taj korak?

U poduzetničkom smislu, moj je karakter istovremeno moj najveći prijatelj i neprijatelj. Radoholičar sam i perfekcionist, što mi je pomoglo u probijanju na tržištu komunikacijskih i političkih konzultanata. S druge strane me i košta živaca jer realnost često nema razumijevanja za moje visoke standarde. U poduzetnike sam krenuo s mjesta voditelja hrvatskog ureda eurozastupnice Ruže Tomašić. Iako sam ispred sebe imao nekoliko godina sigurnog posla s Ružom, odlučio sam, uz njezino veliko razumijevanje, da mi ona umjesto šefice postane klijentica. Na kraju se ispostavilo da mi je i šefica i klijentica jer naš je odnos bio poseban, ali uz nju su došli i drugi klijenti s kojima sam se otisnuo u poduzetničke vode. Danas su iza mene brojne kampanje na europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini, puno klijenata iz svijeta politike i biznisa, a već godinama predajem i na Poslovnom učilištu Experta te prenosim znanje i iskustvo drugima.

Zadrani se vole “potući” s najboljima

Dobitna formula: Zadar je poznat kao sportski grad. Usađuje li, kao sportska sredina, određenu dozu ustrajnosti i odlučnosti svojim stanovnicima koja je toliko potrebna u poduzetništvu?

Iako sam sportski fanatik, imam dvije lijeve pa nisam baš najbolja adresa za pitanja o sportskoj izvrsnosti. Zadar prvenstveno vidim kao vrlo kompetitivnu sredinu, barem sam ga ja uvijek takvim doživljavao. I to se, recimo, ogleda i kroz sport, pogotovo u košarci. KK Zadar mora biti prvi, a kad je prvi u domaćem prvenstvu, onda se traži iskorak u regionalnoj ligi. Kad se i to dogodi, kreće „pumpanje“ da sve to ništa ne vrijedi bez europskih natjecanja. Zadrani se vole „potući“ s najboljima, vole biti u društvu najvećih. I to je, rekao bih, jako dobro za razvijanje poduzetničkog mentaliteta.

Dobitna formula: Nakratko smo se vidjeli i na posljednjoj Dobitnoj formuli u Svetoj Nedelji. Možete li usporediti poduzetničku klimu u ova dva grada?

Rođen sam i odrastao u Zadru, a sad živim u Svetoj Nedelji. Te dvije sredine teško mogu biti različitije. Ne znam uopće odakle bih krenuo s ovom usporedbom. Mentalitet je nebo i zemlja, ali obje sredine imaju svoje prednosti. Sveta Nedelja ima blizinu Zagreba, a Zadar more. Ambiciozni gradonačelnik Svete Nedelje želi od grada koji je to samo u administrativnom smislu napraviti punokrvnu urbanu sredinu, dok Zadar takav status ima stoljećima. Baš zato bih rekao da su očekivanja lokalnih stanovnika i poduzetnika drukčija u Zadru i Svetoj Nedelji. Svetonedeljčani pristaju na manje i spremniji su strpljivo, s puno rada i malih pozitivnih pomaka kroz dulje razdoblje ostvariti napredak. U Zadru se traže velike stvari, često i u nerealno kratkom roku.

“Regulacija ubija europsku inovativnost i konkurentnost”

Dobitna formula: Niz godina ste izbliza promatrali donošenje odluka u Europskom parlamentu. Smatrate li da je društvena uloga malog poduzetništva važna za budućnost EU?

Malo i srednje poduzetništvo kralježnica je europske ekonomije. Ne samo zato što zapošljava uvjerljivo najviše ljudi, nego i čuva manje urbane i ruralne sredine, tradiciju, obiteljsko nasljeđe i europski način života. Iako su im puna usta MSP-ova, EU institucije, nažalost, često ne razumiju da trošak skupe i nepotrebne regulacije prebacuju u najvećoj mjeri na njihova leđa. To im svakako nije prvotna namjera, no EU birokrati odbijaju shvatiti da prekomjerno regulirano tržište favorizira velike igrače. Možda ih sad vanjski faktori i druge rastuće ekonomije natjeraju da shvate kako regulacija ubija europsku inovativnost i konkurentnost.

Dobitna formula: Hvala Vam na ovim zanimljivim odgovorima. I za kraj – biste li preporučili zadarskim poduzetnicima Dobitnu formulu?



Apsolutno! Najveća je prednost ovakvih konferencija to što teže izravnom kontaktu s poduzetnicima, a ne medijskoj pozornosti ili viralnosti na društvenim mrežama. Cilj je da ljudi dođu, pitaju što ih zanima, razmijene iskustva i poslušaju zanimljive govornike. Taj neposredni kontakt vrijedi najviše, kako novopečenim poduzetnicima, tako i onima s iskustvom.